Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 46
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
lokalnych samorządów.
Rosyjskie ziemstwo odegrało wielką rolę na początku XVII wieku, w czasie smuty, gdy ogólnonarodowe opołczenije (rosyjskie pospolite ruszenie) w sytuacji, gdy upadli carowie i rozbiegli się bojarzy, obroniło rosyjską państwowość.
W okresie petersburskim (XVIII wiek) ziemstwo zostało przytłumione, ale od reformy Aleksandra II (połowa lat 60. XIX wieku) rozkwitło z nową siłą.
Ziemstwa budowały drogi, mosty, szkoły, biblioteki, szpitale, prowadziły działalność dobroczynną.
Tylko w rozwoju samorządności lokalnej, a nie w przemocy, nowej rewolucji, nowych czystkach, widzi Sołżenicyn szansę dla odradzającej się Rosji.
Lud-naród nie jest jedynie, jak chciałyby moskiewskie partie, "materiałem dla systemu wyborczego", "elektoratem", lecz suwerenem demokracji
lokalnych samorządów.<br>Rosyjskie ziemstwo odegrało wielką rolę na początku XVII wieku, w czasie &lt;orig&gt;smuty&lt;/&gt;, gdy ogólnonarodowe &lt;orig&gt;opołczenije&lt;/&gt; (rosyjskie pospolite ruszenie) w sytuacji, gdy upadli carowie i rozbiegli się bojarzy, obroniło rosyjską państwowość.<br>W okresie petersburskim (XVIII wiek) ziemstwo zostało przytłumione, ale od reformy Aleksandra II (połowa lat 60. XIX wieku) rozkwitło z nową siłą.<br>Ziemstwa budowały drogi, mosty, szkoły, biblioteki, szpitale, prowadziły działalność dobroczynną.<br>Tylko w rozwoju samorządności lokalnej, a nie w przemocy, nowej rewolucji, nowych czystkach, widzi Sołżenicyn szansę dla odradzającej się Rosji.<br>Lud-naród nie jest jedynie, jak chciałyby moskiewskie partie, "materiałem dla systemu wyborczego", "elektoratem", lecz suwerenem demokracji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego