Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 03.06
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
choć jego dzieła były ogólnie dostępne, o czym świadczą zachowane do dziś egzemplarze w licznych bibliotekach. Zdziwienie budzi fakt, iż w polemice na temat tolerancji, jaka trwała w Polsce od uchwalenia konfederacji warszawskiej (1573 r.) do wygnania arian (1658 r.), spotykamy niesłychanie mało odesłań do Frycza.

Dopiero w XIX w. rozpoczyna się szybka kariera Frycza, połączona z jego całkowitą "rehabilitacją". Wychodzą pierwsze monografie, nazwisko trafia do licznych encyklopedii. Ten sam pędzel Jana Matejki, który wypromował na proroka kaznodzieję sejmowego Piotra Skargę, uwiecznił również Frycza, jak w scenie "Unii lubelskiej" wprowadza chłopa na salę obrad sejmowych.
Prawdziwy kult Frycza, sprzeczny niekiedy z
choć jego dzieła były ogólnie dostępne, o czym świadczą zachowane do dziś egzemplarze w licznych bibliotekach. Zdziwienie budzi fakt, iż w polemice na temat tolerancji, jaka trwała w Polsce od uchwalenia konfederacji warszawskiej (1573 r.) do wygnania arian (1658 r.), spotykamy niesłychanie mało odesłań do Frycza.<br><br>Dopiero w XIX w. rozpoczyna się szybka kariera Frycza, połączona z jego całkowitą "rehabilitacją". Wychodzą pierwsze monografie, nazwisko trafia do licznych encyklopedii. Ten sam pędzel Jana Matejki, który wypromował na proroka kaznodzieję sejmowego Piotra Skargę, uwiecznił również Frycza, jak w scenie "Unii lubelskiej" wprowadza chłopa na salę obrad sejmowych.<br>Prawdziwy kult Frycza, sprzeczny niekiedy z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego