Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
w lewo i w prawo od osi przekroju podłużnego.
2.2.2. Kartowanie [4]
Rysunek sporządzony w przyjętej skali, na podstawie wyników bezpośrednich pomiarów w terenie, nazywamy pierworysem mapy. Prace związane z jego graficznym wykonaniem na podstawie obliczonych współrzędnych punktów osnowy i miar zapisanych na szkicach polowych nazywamy kartowaniem.
Kartowanie rozpoczynamy od naniesienia na arkusz pierworysu siatki kwadratów (układu współrzędnych prostokątnych) oraz ramki ograniczającej wielkość rysunku. Siatkę można nanieść za pomocą liniału i cyrkla drążkowego, z użyciem specjalnej płyty metalowej zwanej kwadratnicą lub za pomocą precyzyjnych koordynatografów. Dokładność naniesienia wierzchołków siatki nie powinna być mniejsza od 0,1 mm.
Przy nakłuwaniu
w lewo i w prawo od osi przekroju podłużnego.<br>&lt;tit&gt;2.2.2. Kartowanie [4]&lt;/&gt;<br>Rysunek sporządzony w przyjętej skali, na podstawie wyników bezpośrednich pomiarów w terenie, nazywamy &lt;HI rend="italic"&gt;pierworysem&lt;/HI&gt; mapy. Prace związane z jego graficznym wykonaniem na podstawie obliczonych współrzędnych punktów osnowy i miar zapisanych na szkicach polowych nazywamy &lt;HI rend="italic"&gt;kartowaniem.&lt;/HI&gt;<br>Kartowanie rozpoczynamy od naniesienia na arkusz pierworysu siatki kwadratów (układu współrzędnych prostokątnych) oraz ramki ograniczającej wielkość rysunku. Siatkę można nanieść za pomocą liniału i cyrkla drążkowego, z użyciem specjalnej płyty metalowej zwanej kwadratnicą lub za pomocą precyzyjnych koordynatografów. Dokładność naniesienia wierzchołków siatki nie powinna być mniejsza od &lt;symbol desc="+-"&gt;0,1 mm.<br>Przy nakłuwaniu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego