Typ tekstu: Książka
Autor: Kosmol Jan
Tytuł: Automatyzacja obrabiarek i obróbki skrawaniem
Rok: 1995
zacisku narzędzia w gnieździe narzędziowym obrabiarki.
4. Równoczesne wyjęcie obu narzędzi z gniazd magazynu i obrabiarki, a następnie ruch obrotowy (wahadłowy), tak aby narzędzia zamieniły się wzajemnie miejscami. Faza kończy się włożeniem obu narzędzi do gniazd magazynu i obrabiarki, a następnie zaciśnięciem mechanizmu mocowania narzędzia we wrzecionie.
5. Obrót zmieniacza (ruchem wahadłowym) do neutralnej pozycji wyjściowej.
Przedstawiony cykl zmiany narzędzia może zostać rozbudowany o fazy wynikające z konstrukcji zmieniacza, np. wysunięcie chwytaków z pozycji wyjściowej zamiast początkowego ruchu wahadłowego.
Jeżeli zamiast zmieniacza dwuchwytakowego zastosuje się jednochwytakowy, to wymiana narzędzia ulega istotnemu wydłużeniu, ponieważ:
- najpierw musi nastąpić wyjęcie dotychczas używanego narzędzia i umieszczenie
zacisku narzędzia w gnieździe narzędziowym obrabiarki.<br>4. Równoczesne wyjęcie obu narzędzi z gniazd magazynu i obrabiarki, a następnie ruch obrotowy (wahadłowy), tak aby narzędzia zamieniły się wzajemnie miejscami. Faza kończy się włożeniem obu narzędzi do gniazd magazynu i obrabiarki, a następnie zaciśnięciem mechanizmu mocowania narzędzia we wrzecionie.<br>5. Obrót zmieniacza (ruchem wahadłowym) do neutralnej pozycji wyjściowej.<br>Przedstawiony cykl zmiany narzędzia może zostać rozbudowany o fazy wynikające z konstrukcji zmieniacza, np. wysunięcie chwytaków z pozycji wyjściowej zamiast początkowego ruchu wahadłowego.<br>Jeżeli zamiast zmieniacza dwuchwytakowego zastosuje się jednochwytakowy, to wymiana narzędzia ulega istotnemu wydłużeniu, ponieważ:<br>- najpierw musi nastąpić wyjęcie dotychczas używanego narzędzia i umieszczenie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego