Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 11.25
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
oraz komunistyczną nomenklaturą i dzisiejszymi elitami władzy i biznesu.
Poszukując sposobu na rozbicie tych układów minister Bublan zaproponował powołanie trój- lub pięcioosobowej rady, w której nie będą zasiadać ani politycy, ani urzędnicy państwowi, ale osoby uznane przez opinię publiczną za autorytety moralne.
Do takich w Czechach zaliczany jest np. obecny rzecznik praw obywatelskich Otakar Motejl.
"Rada mędrców", jak roboczo nazwano ten organ, mogłaby na bieżąco kontrolować sprawy, nad którym pracują agenci. Teoretycznie kontrolę nad służbami pełni komisja parlamentarna, ale jej uprawnienia nie sięgają tak daleko.
Pomysł ministra Bublana zostanie włączony do przygotowywanego przez rząd projektu ustawy o kontroli służb specjalnych.
Uwerturą do zapowiedzianych
oraz komunistyczną nomenklaturą i dzisiejszymi elitami władzy i biznesu.<br>Poszukując sposobu na rozbicie tych układów minister &lt;name type="person"&gt;Bublan&lt;/&gt; zaproponował powołanie trój- lub pięcioosobowej rady, w której nie będą zasiadać ani politycy, ani urzędnicy państwowi, ale osoby uznane przez opinię publiczną za autorytety moralne.<br>Do takich w &lt;name type="place"&gt;Czechach&lt;/&gt; zaliczany jest np. obecny rzecznik praw obywatelskich &lt;name type="person"&gt;Otakar Motejl&lt;/&gt;.<br>"Rada mędrców", jak roboczo nazwano ten organ, mogłaby na bieżąco kontrolować sprawy, nad którym pracują agenci. Teoretycznie kontrolę nad służbami pełni komisja parlamentarna, ale jej uprawnienia nie sięgają tak daleko.<br>Pomysł ministra &lt;name type="person"&gt;Bublana&lt;/&gt; zostanie włączony do przygotowywanego przez rząd projektu ustawy o kontroli służb specjalnych.<br>Uwerturą do zapowiedzianych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego