Typ tekstu: Książka
Autor: Teplicki Zbigniew
Tytuł: Wielcy Indianie Ameryki Północnej
Rok: 1994
ze sobą więzami krwi. Wymienione trzy grupy tworzyły plemię w sensie jedności kulturowej i językowej. Ich symbolami klanowymi były: niedźwiedź, wilk i żółw. Każdy z klanów miał swego wodza, który mógł być także naczelnikiem całej wioski. Stanowiska dziedziczono po kądzieli, władzę po zmarłym wodzu przejmował bowiem syn jego siostry. Władza sachemów dotyczyła kręgu spraw społecznych i religijnych, przy czym ich decyzje mogły być wykonywane dopiero po uzyskaniu aprobaty wszystkich członków plemienia.
Na początku XVIII stulecia według szacunku uczonych w dolinie rzeki Hudson zamieszkiwało w przybliżeniu cztery tysiące Mohikanów i głównym ich zajęciem w miarę upływu czasu stawał się handel futrami.
Wojny
ze sobą więzami krwi. Wymienione trzy grupy tworzyły plemię w sensie jedności kulturowej i językowej. Ich symbolami klanowymi były: niedźwiedź, wilk i żółw. Każdy z klanów miał swego wodza, który mógł być także naczelnikiem całej wioski. Stanowiska dziedziczono po kądzieli, władzę po zmarłym wodzu przejmował bowiem syn jego siostry. Władza sachemów dotyczyła kręgu spraw społecznych i religijnych, przy czym ich decyzje mogły być wykonywane dopiero po uzyskaniu aprobaty wszystkich członków plemienia.<br>Na początku XVIII stulecia według szacunku uczonych w dolinie rzeki Hudson zamieszkiwało w przybliżeniu cztery tysiące Mohikanów i głównym ich zajęciem w miarę upływu czasu stawał się handel futrami.<br>Wojny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego