Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fronda
Nr: 9.10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
Levin: "nagromadzenie faktów nie prowadzi do zrozumienia; w istocie ogarnięcie tego, co się stało, może nigdy nie być możliwe". Holocaust - jak zauważa Elie Wiesel - jest "tajemnicą niedostępną dla rozumu".

W ten sposób Holocaust jako zjawisko, które sytuuje się poza ciągiem naturalnych przyczyn i skutków, przeniesione zostaje w sferę "metafizyczną", ulega "sakralizacji" i tabuizacji.

Elie Wiesel: "Przedmiot rozważań to zlepek śmierci i tajemnicy, wyślizguje się spomiędzy palców, wymyka się naszej zdolności postrzegania: równocześnie jest i go nie ma. Odpowiedzi jedynie zaostrzają pytanie - myśli i słowa muszą w końcu obić się o mur wyższy od nieba, mur nieskończonej ilości ludzkich ciał."

George Steiner
Levin: &lt;q&gt;"nagromadzenie faktów nie prowadzi do zrozumienia; w istocie ogarnięcie tego, co się stało, może nigdy nie być możliwe"&lt;/&gt;. Holocaust - jak zauważa Elie Wiesel - jest &lt;q&gt;"tajemnicą niedostępną dla rozumu"&lt;/&gt;.<br><br> W ten sposób Holocaust jako zjawisko, które sytuuje się poza ciągiem naturalnych przyczyn i skutków, przeniesione zostaje w sferę "metafizyczną", ulega "sakralizacji" i tabuizacji.<br><br> Elie Wiesel: &lt;q&gt;"Przedmiot rozważań to zlepek śmierci i tajemnicy, wyślizguje się spomiędzy palców, wymyka się naszej zdolności postrzegania: równocześnie jest i go nie ma. Odpowiedzi jedynie zaostrzają pytanie - myśli i słowa muszą w końcu obić się o mur wyższy od nieba, mur nieskończonej ilości ludzkich ciał."&lt;/&gt;<br><br> George Steiner
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego