Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
królów i dostojników Kościoła polskiego, bez względu na to, który z królów zyskiwał pochwały (nb. nie
chętny ton relacji o Bolesławie Śmiałym, wspólny Janickiemu i Miechowicie), było poszerzeniem kręgu poetyckiego doświadczenia o wiedzę historyczną, było włączeniem przeszłości w obieg kształtującej się świadomości narodowej.
Do antwerpskiego wydania Żywotów królów dołączona została satyra In Polonici vestitus varietatem et inconstantiam dialogus (Dialog przeciw różnorodności i zmienności polskich strojów), napisana w 1541 lub 1542 r., ułożona w kształt rozmowy między Królem (Władysławem Jagiełłą) i Stańczykiem.
Stańczyk, zwany tutaj Morosophus, co można przełożyć "z głupia frant", to postać autentyczna, sławny mądry błazen Zygmunta Starego, zapisany w
królów i dostojników Kościoła polskiego, bez względu na to, który z królów zyskiwał pochwały (nb. nie<br>chętny ton relacji o Bolesławie Śmiałym, wspólny Janickiemu i Miechowicie), było poszerzeniem kręgu poetyckiego doświadczenia o wiedzę historyczną, było włączeniem przeszłości w obieg kształtującej się świadomości narodowej.<br>Do antwerpskiego wydania Żywotów królów dołączona została satyra In Polonici vestitus varietatem et inconstantiam dialogus (Dialog przeciw różnorodności i zmienności polskich strojów), napisana w 1541 lub 1542 r., ułożona w kształt rozmowy między Królem (Władysławem Jagiełłą) i Stańczykiem.<br>Stańczyk, zwany tutaj Morosophus, co można przełożyć "z głupia frant", to postać autentyczna, sławny mądry błazen Zygmunta Starego, zapisany w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!