Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
kilka lat w Petersburgu? Czy nie miała zażyłości z dworskimi figurami (choć nie ze dworem), czy piesek otrzymany w podarunku od księcia Sukina, czy ta dacza, na której mieszkała, czułość, z jaką mówi o Petersburgu, czy to wszystko nie kryje jakich wspomnień?"#zapytywał Tarnowski.
Górski mimo woli łagodził ostrość tej satyry, tłumacząc w przypisie, iż zwrot "charty poszły na powrozy" znaczy, że odtąd trzymano je na uwięzi. Do poglądu tego przychylał się inny wybitny mickiewiczolog, Stanisław Pigoń, tłumacząc czytelnikowi, że pieski kazano trzymać na uwięzi, "czego się nigdy z chartami nie robi".
Ulegając niejako obu tym autorytetom, Julian Krzyżanowski poszedł początkowo
kilka lat w Petersburgu? Czy nie miała zażyłości z dworskimi figurami (choć nie ze dworem), czy piesek otrzymany w podarunku od księcia Sukina, czy ta dacza, na której mieszkała, czułość, z jaką mówi o Petersburgu, czy to wszystko nie kryje jakich wspomnień?"#zapytywał Tarnowski.<br>Górski mimo woli łagodził ostrość tej satyry, tłumacząc w przypisie, iż zwrot "charty poszły na powrozy" znaczy, że odtąd trzymano je na uwięzi. Do poglądu tego przychylał się inny wybitny mickiewiczolog, Stanisław Pigoń, tłumacząc czytelnikowi, że pieski kazano trzymać na uwięzi, "czego się nigdy z chartami nie robi".<br>Ulegając niejako obu tym autorytetom, Julian Krzyżanowski poszedł początkowo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!