Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
biomasy wyrastającej bezpośrednio z osadów. W jeziorach młodych, o znacznych powierzchniach, przyrost osadów zachodzi zasadniczo na skutek sedymentacji, a sedentacja odgrywa rolę podrzędną, głównie w strefie zewnętrznej części litoralu (Tobolski 1995). Wraz z wiekiem następuje sukcesywne wypłycanie i w pewnym momencie zaczyna przeważać sedentacja, która na obszarach torfowisk całkowicie eliminuje sedymentację.
Misy jeziorne stanowią systemy akumulacyjne związane najczęściej z wyraźnie dodatnim bilansem materii i energii. Sam proces akumulacji można wiązać z następującymi czynnikami (Rossolimo 1964):
-- ze zmniejszeniem prędkości przepływającej wody przy przejściu z warunków rzecznych do jeziornych;
-- z rozwarstwieniem wód, które objawia się ich statecznością w głębokowodnych partiach jeziora;
-- ze swoistą
biomasy wyrastającej bezpośrednio z osadów. W jeziorach młodych, o znacznych powierzchniach, przyrost osadów zachodzi zasadniczo na skutek sedymentacji, a sedentacja odgrywa rolę podrzędną, głównie w strefie zewnętrznej części litoralu (Tobolski 1995). Wraz z wiekiem następuje sukcesywne wypłycanie i w pewnym momencie zaczyna przeważać sedentacja, która na obszarach torfowisk całkowicie eliminuje sedymentację.<br>Misy jeziorne stanowią systemy akumulacyjne związane najczęściej z wyraźnie dodatnim bilansem materii i energii. Sam proces akumulacji można wiązać z następującymi czynnikami (Rossolimo 1964):<br>-- ze zmniejszeniem prędkości przepływającej wody przy przejściu z warunków rzecznych do jeziornych;<br>-- z rozwarstwieniem wód, które objawia się ich statecznością w głębokowodnych partiach jeziora;<br>-- ze swoistą
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!