Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
Chmielowski, jak już wspomniano, nie uwzględniał metali w swym opisie "historii naturalnej". Wiadomości o metalach są natomiast rozproszone w kilku częściach Nowych Aten a zwłaszcza w rozdziale "O sekretach osobliwych" (tom III), gdzie został zebrane - w sposób nader chaotyczny - różne porady gospodarskie i rzemieślnicze.
Tego rodzaju popularna literatura, zawierające liczne "sekretne" przepisy, rozwinęła się szczególnie w XVI i XVII w. Książki takie były wydawane wielokrotnie, w licznych przekładach i przeróbkach.
Chmielowski tylko w niektórych przypadkach wskazał na źródła przepiów podanych w Nowych Atenach. Wymienieni wszakże w rozdziale "O sekretach osobliwych" autorzy - z wyjątkiem Kardana i Sereniusza - nie występują w "Katalogu autorów
Chmielowski, jak już wspomniano, nie uwzględniał metali w swym opisie "historii naturalnej". Wiadomości o metalach są natomiast rozproszone w kilku częściach &lt;hi rend="italic"&gt;Nowych Aten&lt;/hi&gt; a zwłaszcza w rozdziale "O sekretach osobliwych" (tom III), gdzie został zebrane - w sposób nader chaotyczny - różne porady gospodarskie i rzemieślnicze.<br> Tego rodzaju popularna literatura, zawierające liczne "sekretne" przepisy, rozwinęła się szczególnie w XVI i XVII w. Książki takie były wydawane wielokrotnie, w licznych przekładach i przeróbkach.<br> Chmielowski tylko w niektórych przypadkach wskazał na źródła przepiów podanych w &lt;hi rend="italic"&gt;Nowych Atenach&lt;/hi&gt;. Wymienieni wszakże w rozdziale "O sekretach osobliwych" autorzy - z wyjątkiem Kardana i Sereniusza - nie występują w "Katalogu autorów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!