Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
było tu zagadnienie nierozwiązalne), Geometra polski z 1683 r. lub Architekt polski z 1690 r. i w. Tylkowskiego Meteorologia curiosa z 1669 r. Warto zaznaczyć, że obaj autorzy byli jezuitami.
O niezbyt dokładnej znajomości przez Chmielowskiego dzieł wydanych w Polsce świadczy także, że przepisując z nieustalonego w niniejszej pracy źródła "sekretne" przepisy Pedemontana nie wiedział, że było ono już wtedy trzykrotnie wydane w języku polskim (w latach 1568, 1620 i 1737).
Nie jest pewne, czy Chmielowski znał Informacyję matematyczną Bystrzonowskiego. W Nowych Atenach nigdzie o niej ni wspomina, jednak wskazują na to zbieżności, jakie występują we wprowadzonych uzupełnieniach do pierwowzoru, jakim
było tu zagadnienie nierozwiązalne), &lt;hi rend="italic"&gt;Geometra polski&lt;/hi&gt; z 1683 r. lub &lt;hi rend="italic"&gt;Architekt polski&lt;/hi&gt; z 1690 r. i w. Tylkowskiego &lt;hi rend="italic"&gt;Meteorologia curiosa&lt;/hi&gt; z 1669 r. Warto zaznaczyć, że obaj autorzy byli jezuitami.<br> O niezbyt dokładnej znajomości przez Chmielowskiego dzieł wydanych w Polsce świadczy także, że przepisując z nieustalonego w niniejszej pracy źródła "sekretne" przepisy Pedemontana nie wiedział, że było ono już wtedy trzykrotnie wydane w języku polskim (w latach 1568, 1620 i 1737).<br> Nie jest pewne, czy Chmielowski znał &lt;hi rend="italic"&gt;Informacyję matematyczną&lt;/hi&gt; Bystrzonowskiego. W &lt;hi rend="italic"&gt;Nowych Atenach&lt;/hi&gt; nigdzie o niej ni wspomina, jednak wskazują na to zbieżności, jakie występują we wprowadzonych uzupełnieniach do pierwowzoru, jakim
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!