Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
sekretach osobliwych" autorzy - z wyjątkiem Kardana i Sereniusza - nie występują w "Katalogu autorów" na początku tomu I (ani w tomie II).
Do najczęściej wymienionych należą nie uwzględnieni w "Katalogu autorów" Aleksjusz lub Alexius . W innych przypadkach Chmielowski zaznaczył tylko, że przepis pochodzi "z manuskryptu" lub "ex secretis".
Dla większości przepisów "sekretnych" - zebranych przez Chmielowskiego - nie udało się ustalić źródeł. Do takich przepisów należy sposób rafinacji metali szlachetnych metodą cementacji ("Jak złoto i srebro wychędożyć"), polegający na wygrzewaniu kawałków złota w mieszaninie składającej się z równych ilości sproszkowanego salmiaku, siarczanu miedziowo-żelazowego (koperwasu), saletry i cegły rozrobionych uryną. Takim "ciastem" oblepiano złoto
sekretach osobliwych" autorzy - z wyjątkiem Kardana i Sereniusza - nie występują w "Katalogu autorów" na początku tomu I (ani w tomie II).<br> Do najczęściej wymienionych należą nie uwzględnieni w "Katalogu autorów" Aleksjusz lub Alexius &lt;gap&gt;. W innych przypadkach Chmielowski zaznaczył tylko, że przepis pochodzi "z manuskryptu" lub "ex secretis".<br> Dla większości przepisów "sekretnych" - zebranych przez Chmielowskiego - nie udało się ustalić źródeł. Do takich przepisów należy sposób rafinacji metali szlachetnych metodą cementacji ("Jak złoto i srebro wychędożyć"), polegający na wygrzewaniu kawałków złota w mieszaninie składającej się z równych ilości sproszkowanego salmiaku, siarczanu miedziowo-żelazowego (koperwasu), saletry i cegły rozrobionych uryną. Takim "ciastem" oblepiano złoto
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!