Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Ozon
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
odbudowana z ruin, zeszpecona przez soc-realizm i dziwaczny postmodernizm. Chwilę potem Kraków z Wawelem i szachownica pól z nieodłącznym boćkiem na słupie telegraficznym oraz niewielkim kościółkiem w otoczeniu drzew. Stereotypowo do bólu.

Jeśli ktoś zapyta, czym jest dla mnie Europa ideowo, odwołam się do symboli z narodowej mitologii "Polonia semper fidelis" - będę mówić o cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskich korzeniach. Jakby nic się nie zmieniło od czasów Sobieskiego. Nie mam wątpliwości, że ten zestaw obrazów właściwy jest raczej spadkobiercy powstańców styczniowych niż Hugona Kołłątaja, ale i ten ostatni - choćby przez sprzeciw - odnalazłby się w obrębie przywołanych przeze mnie symboli i obrazów.

Czy
odbudowana z ruin, zeszpecona przez soc-realizm i dziwaczny postmodernizm. Chwilę potem Kraków z Wawelem i szachownica pól z nieodłącznym boćkiem na słupie telegraficznym oraz niewielkim kościółkiem w otoczeniu drzew. Stereotypowo do bólu. <br><br>Jeśli ktoś zapyta, czym jest dla mnie Europa ideowo, odwołam się do symboli z narodowej mitologii "Polonia semper fidelis" - będę mówić o cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskich korzeniach. Jakby nic się nie zmieniło od czasów Sobieskiego. Nie mam wątpliwości, że ten zestaw obrazów właściwy jest raczej spadkobiercy powstańców styczniowych niż Hugona Kołłątaja, ale i ten ostatni - choćby przez sprzeciw - odnalazłby się w obrębie przywołanych przeze mnie symboli i obrazów. <br><br>Czy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego