Typ tekstu: Książka
Autor: Komar Michał
Tytuł: O obrotach losów i ciał
Rok: 1998
ku ich zdziwieniu.
Nie jest moim celem rozprawianie o dialektycznej grze miłości i nienawiści. Ani o szaleństwie, które zmienia sens najprostszych pojęć. Próbuję zarysować hipotezę, według której Holocaust rysuje się jako dzieło dokonane con amore.
A dalej, że literatura biorąca za temat Endlösung jest skazana na klęskę krańcowości. Albo tani sentymentalizm teodycei. Albo ostateczny brak słów.
Co z kolei oznacza bezradność naszą wobec zbrodni.
A być może też i skrytą gotowość do jej ponowienia.
W tym sensie trafny jest opis dokonany przez Tadeusza Borowskiego tuż po tym, jak przestał być więźniem.
Późna wiosna 1945 roku. Wyzwolony obóz koncentracyjny.
Były więzień wałęsający
ku ich zdziwieniu.<br>Nie jest moim celem rozprawianie o dialektycznej grze miłości i nienawiści. Ani o szaleństwie, które zmienia sens najprostszych pojęć. Próbuję zarysować hipotezę, według której Holocaust rysuje się jako dzieło dokonane &lt;foreign lang="lat"&gt;con amore&lt;/&gt;.<br>A dalej, że literatura biorąca za temat &lt;name type="tit"&gt;Endlösung&lt;/&gt; jest skazana na klęskę krańcowości. Albo tani sentymentalizm teodycei. Albo ostateczny brak słów.<br>Co z kolei oznacza bezradność naszą wobec zbrodni.<br>A być może też i skrytą gotowość do jej ponowienia.<br>W tym sensie trafny jest opis dokonany przez &lt;name type="person"&gt;Tadeusza Borowskiego&lt;/&gt; tuż po tym, jak przestał być więźniem.<br>Późna wiosna 1945 roku. Wyzwolony obóz koncentracyjny.<br>Były więzień wałęsający
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego