Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie
Rok: 1999
starożytnych Greków. Jej szczególny status pośród innych nauk uprawianych w czasach antycznych - opisywanie zjawisk niebieskich za pomocą modeli geometrycznych - z całą pewnością ułatwiał astronomom-matematykom rysowanie figur także na rozgwieżdżonym firmamencie. Zwłaszcza że niektóre własności figur (równe boki, równe kąty) doskonale nadają się do dokładnego określania wzajemnego położenia gwiazd na sferze niebieskiej.
Hipparch, żyjący w II wieku p.n.e. i pracujący na wyspie Rodos oraz w Aleksandrii (gdzie dwa wieki wcześniej powstały Elementy Euklidesa, najsłynniejszy podręcznik wszech czasów), tropił na przykład gwiezdne trójkąty równoramienne. Prowadził również na niebie linie prostopadłe:

oraz wytyczał równoległe:


Wydaje się, że motorem poszukiwań Hipparcha była potrzeba
starożytnych Greków. Jej szczególny status pośród innych nauk uprawianych w czasach antycznych - opisywanie zjawisk niebieskich za pomocą modeli geometrycznych - z całą pewnością ułatwiał astronomom-matematykom rysowanie figur także na rozgwieżdżonym firmamencie. Zwłaszcza że niektóre własności figur (równe boki, równe kąty) doskonale nadają się do dokładnego określania wzajemnego położenia gwiazd na sferze niebieskiej.<br>Hipparch, żyjący w II wieku p.n.e. i pracujący na wyspie Rodos oraz w Aleksandrii (gdzie dwa wieki wcześniej powstały Elementy Euklidesa, najsłynniejszy podręcznik wszech czasów), tropił na przykład gwiezdne trójkąty równoramienne. Prowadził również na niebie linie prostopadłe:<br>&lt;gap&gt;<br>oraz wytyczał równoległe:<br>&lt;gap&gt;<br><br>Wydaje się, że motorem poszukiwań Hipparcha była potrzeba
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego