Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 20
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
w dole pojawia się niesamowity krajobraz. Zielona wyżyna pocięta ogromnymi wąwozami, wzdłuż których płyną białe od mułu rzeki. To Badlands, czyli Zła Ziemia.
Indianie Lakota, zwani także Siuks, którzy pojawili się tu w połowie osiemnastego wieku, wypierając plemię Arikara - pierwszych znanych z nazwy mieszkańców tych terenów - nazywają to miejsce mako sica, czyli właśnie zła ziemia. W przeciwieństwie do sąsiednich prerii, na których pasły się stada bizonów i antylop, skalistobłotne zerodowane pagórki nie dawały zbyt wielu możliwości na zdobycie pożywienia. Również francuscy traperzy, którzy pojawili się tu pod koniec osiemnastego wieku, nazwali to miejsce "teren trudny do pokonania".
Przed 70 milionami lat
w dole pojawia się niesamowity krajobraz. Zielona wyżyna pocięta ogromnymi wąwozami, wzdłuż których płyną białe od mułu rzeki. To Badlands, czyli Zła Ziemia.<br>Indianie Lakota, zwani także Siuks, którzy pojawili się tu w połowie osiemnastego wieku, wypierając plemię Arikara - pierwszych znanych z nazwy mieszkańców tych terenów - nazywają to miejsce &lt;foreign&gt;mako sica&lt;/&gt;, czyli właśnie zła ziemia. W przeciwieństwie do sąsiednich prerii, na których pasły się stada bizonów i antylop, skalistobłotne &lt;orig&gt;zerodowane&lt;/&gt; pagórki nie dawały zbyt wielu możliwości na zdobycie pożywienia. Również francuscy traperzy, którzy pojawili się tu pod koniec osiemnastego wieku, nazwali to miejsce "teren trudny do pokonania".<br>Przed 70 milionami lat
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego