Typ tekstu: Książka
Autor: Włodzimierz Kwaśniewicz
Tytuł: Dzieje szabli w Polsce
Rok: 1999
żołnierza-kawalerzysty podczas II wojny światowej. Uzbrojeni w nie byli ułani 1 brygady kawalerii Wojska Polskiego w latach 1944-1945. Błędne jest twierdzenie, jakoby szwadron konny dywizjonu rozpoznawczego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich uzbrojony był w początkowym okresie istnienia w szable wzoru angielskiego. Do czerwca 1941 r. wyposażony był w długą sieczną broń angielską, ale były to pałasze wz. 1908, a nie szable! 285 takich pałaszy otrzymał szwadron w początkach sierpnia 1940 r. (etat przyznawał 218).
Szable saksońskie:
- mutacja szabli pruskiej artylerii polowej wz. 1896. Takie szable sporadycznie używane były w taborach wojsk II Rzeczypospolitej.
SZABLE POLSKIE
Pierwszym wzorem szabli polskiej okresu
żołnierza-kawalerzysty podczas II wojny światowej. Uzbrojeni w nie byli ułani 1 brygady kawalerii Wojska Polskiego w latach 1944-1945. Błędne jest twierdzenie, jakoby szwadron konny dywizjonu rozpoznawczego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich uzbrojony był w początkowym okresie istnienia w szable wzoru angielskiego. Do czerwca 1941 r. wyposażony był w długą sieczną broń angielską, ale były to pałasze wz. 1908, a nie szable! 285 takich pałaszy otrzymał szwadron w początkach sierpnia 1940 r. (etat przyznawał 218).<br>Szable saksońskie:<br>- mutacja szabli pruskiej artylerii polowej wz. 1896. Takie szable sporadycznie używane były w taborach wojsk II Rzeczypospolitej.<br>&lt;tit&gt;SZABLE POLSKIE&lt;/&gt;<br>Pierwszym wzorem szabli polskiej okresu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego