Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Młody Technik
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1971
do filozofii Platona.
Maria Agnesi, matematyczka włoska, żyła i pracowała w połowie XVIII wieku. Z jej nazwiskiem powiązana jest w sposób poetycki pewna linia krzywa. Nazwano ją "lokiem Agnesi".
Wyobraźmy sobie koło o średnicy OA = a i dwie styczne do tego koła: Ox oraz AD. Z punktu O poprowadźmy dowolną sieczną OB, która przecina koło w punkcie C i styczną AD w punkcie B. Z punktu C prowadzimy prostą równoległą do Ox i z punktu B - równoległą do średnicy koła OA. Wówczas punkt M, w którym te proste przecinają się, należy do krzywej nazwanej "lokiem Agnesi". (na rysunku krzywa NAMM1M2).
Przyjmując
do filozofii Platona. &lt;page nr=105&gt;<br>Maria Agnesi, matematyczka włoska, żyła i pracowała w połowie XVIII wieku. Z jej nazwiskiem powiązana jest w sposób poetycki pewna linia krzywa. Nazwano ją "lokiem Agnesi".<br>Wyobraźmy sobie koło o średnicy OA = a i dwie styczne do tego koła: Ox oraz AD. Z punktu O poprowadźmy dowolną sieczną OB, która przecina koło w punkcie C i styczną AD w punkcie B. Z punktu C prowadzimy prostą równoległą do Ox i z punktu B - równoległą do średnicy koła OA. Wówczas punkt M, w którym te proste przecinają się, należy do krzywej nazwanej "lokiem Agnesi". (na rysunku krzywa NAMM&lt;hi rend="lower"&gt;1&lt;/&gt;M&lt;hi rend="lower"&gt;2&lt;/&gt;).<br>Przyjmując
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego