Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
sukienniczych w Wielkopolsce, które rozwijały się i koncentrowały kosztem indywidualnych tkaczy. Wyroby ich szły na mundury dla armii, a także na eksport do Rosji i dalej na wschód, "aż do granicy chińskiej".
W 1809 r. został przyłączony do Księstwa staropolski okręg górniczy ( 26); zaraz też nastawiono kuźnice na wyrób broni siecznej i kłującej. W tym samym roku rząd wprowadził podatek patentowy od kunsztów, tj. rzemiosła i handlu.
Było to posunięcie czysto fiskalne, ale ubocznie stanowiło ono wyłom w dawnych uprawnieniach cechów. Odtąd każdy przedsiębiorca po wykupieniu patentu mógł podjąć się dowolnej produkcji bez oglądania się na ustrój cechowy.
Słowem, burzliwe czasy
sukienniczych w Wielkopolsce, które rozwijały się i koncentrowały kosztem indywidualnych tkaczy. Wyroby ich szły na mundury dla armii, a także na eksport do Rosji i dalej na wschód, "aż do granicy chińskiej".<br>W 1809 r. został przyłączony do Księstwa staropolski okręg górniczy ( 26); zaraz też nastawiono kuźnice na wyrób broni siecznej i kłującej. W tym samym roku rząd wprowadził podatek patentowy od kunsztów, tj. rzemiosła i handlu.<br>Było to posunięcie czysto fiskalne, ale ubocznie stanowiło ono wyłom w dawnych uprawnieniach cechów. Odtąd każdy przedsiębiorca po wykupieniu patentu mógł podjąć się dowolnej produkcji bez oglądania się na ustrój cechowy.<br>Słowem, burzliwe czasy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego