Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Detektyw
Nr: 1 (149)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1999
czy szczodrych wsi. Wiedzieli, gdzie brać ludzi na litość, gdzie na pobożne pieśni, gdzie na opowiadanie legend czy "nowinek" łaknącym wieści ze świata.
Zdarzali się i oszuści "podwójni": szpiedzy udający dziadów proszalnych. Dobrze pamiętamy też fortel Zagłoby, gdy wraz z Heleną Kurcewiczówną znalazł się "w ostatnich terminach" - po prostu udawał ślepca-lirnika, a ona pacholę-przewodnika. Mniej już pamięta się natomiast, że Odys wśliznął się "na przeszpiegi" do oblężonej Troi w żebraczym przebraniu; jest to też dowód, że dziadowska profesja ma bardzo odległe w czasie parantele.
Na koniec warto dodać, że żebracy tak naprawdę nigdy nie brali poważnie ani przepisów administracyjnych
czy szczodrych wsi. Wiedzieli, gdzie brać ludzi na litość, gdzie na pobożne pieśni, gdzie na opowiadanie legend czy &lt;q&gt;"nowinek"&lt;/&gt; łaknącym wieści ze świata.<br>Zdarzali się i oszuści &lt;q&gt;"podwójni"&lt;/&gt;: szpiedzy udający dziadów proszalnych. Dobrze pamiętamy też fortel Zagłoby, gdy wraz z Heleną Kurcewiczówną znalazł się &lt;q&gt;"w ostatnich terminach"&lt;/&gt; - po prostu udawał ślepca-lirnika, a ona pacholę-przewodnika. Mniej już pamięta się natomiast, że Odys wśliznął się &lt;q&gt;"na przeszpiegi"&lt;/&gt; do oblężonej Troi w żebraczym przebraniu; jest to też dowód, że dziadowska profesja ma bardzo odległe w czasie parantele.<br>Na koniec warto dodać, że żebracy tak naprawdę nigdy nie brali poważnie ani przepisów administracyjnych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego