Typ tekstu: Książka
Autor: Jagiełło Michał
Tytuł: Wołanie w górach
Rok: 1999
Nauka o śniegu i lawinach jest nauką niezwykle rozległą, mającą szereg działów, ale także i problemów po dziś dzień jeszcze niezupełnie rozwiązanych - napisał Jerzy Hajdukiewicz w swym opracowaniu "Podstawowe wiadomości o śniegu i lawinach".
Podajmy jeszcze za tym samym autorem, że słowo "lawina" jest wyrazem retoromańskim, wyprowadzonym od łacińskiego "labes" - spadanie. Wiadomo również za Liwiuszem, że już Hannibal zetknął się z problemem lawin śnieżnych przy przekraczaniu Alp, a z innych źródeł, że w legionach Cezara znajdowały się wyspecjalizowane oddziały budujące prowizoryczne zapory przeciw zwałom śniegu i lodu.
Nas oczywiście interesują tu tylko wypadki lawinowe zaistniałe w Tatrach Polskich, zanim jednak przejdziemy
Nauka o śniegu i lawinach jest nauką niezwykle rozległą, mającą szereg działów, ale także i problemów po dziś dzień jeszcze niezupełnie rozwiązanych - napisał Jerzy Hajdukiewicz w swym opracowaniu "Podstawowe wiadomości o śniegu i lawinach".<br>Podajmy jeszcze za tym samym autorem, że słowo "lawina" jest wyrazem retoromańskim, wyprowadzonym od łacińskiego "labes" - spadanie. Wiadomo również za Liwiuszem, że już Hannibal zetknął się z problemem lawin śnieżnych przy przekraczaniu Alp, a z innych źródeł, że w legionach Cezara znajdowały się wyspecjalizowane oddziały budujące prowizoryczne zapory przeciw zwałom śniegu i lodu.<br>Nas oczywiście interesują tu tylko wypadki lawinowe zaistniałe w Tatrach Polskich, zanim jednak przejdziemy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego