Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 4
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
zaciekłych pretendentów do pierwszego wejścia: Marca Bourri i Horace de Saussure (notabene ten ostatni był najwybitniejszym uczonym swego czasu i najbogatszym człowiekiem w Genewie) pierwsze wejście przypisano przewodnikowi Balma i de Saussure. Wystawiono im nawet pomnik w centrum Chamonix, pod którym nieświadomi turyści do dziś robią sobie zdjęcia, zaniedbując niepozorną statuę Pacarda.
Już 22 lata po dziewiczym wejściu, na Mont Blanc stanęła pierwsza kobieta, góralka z Chamonix, Marie Paradis. Warto przytoczyć fragment jej wspomnień z tego wyczynu. Przede wszystkim dlatego, że wiele dzisiejszych wejść przypomina jej doznania, lecz niewielu ludzi potrafi się do tego przyznać tak jak dzielna Marie.
- Na Grand
zaciekłych pretendentów do pierwszego wejścia: Marca Bourri i Horace de Saussure (notabene ten ostatni był najwybitniejszym uczonym swego czasu i najbogatszym człowiekiem w Genewie) pierwsze wejście przypisano przewodnikowi Balma i de Saussure. Wystawiono im nawet pomnik w centrum Chamonix, pod którym nieświadomi turyści do dziś robią sobie zdjęcia, zaniedbując niepozorną statuę Pacarda.<br>Już 22 lata po dziewiczym wejściu, na Mont Blanc stanęła pierwsza kobieta, góralka z Chamonix, Marie Paradis. Warto przytoczyć fragment jej wspomnień z tego wyczynu. Przede wszystkim dlatego, że wiele dzisiejszych wejść przypomina jej doznania, lecz niewielu ludzi potrafi się do tego przyznać tak jak dzielna Marie.<br>- Na Grand
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego