Typ tekstu: Książka
Autor: Borchardt Karol Olgierd
Tytuł: Szaman Morski
Rok: 1985
ale pomimo to przydomek, który musiałby mu dać Paryż, nie mógłby być inny niż: Ludwik XV ťNiedbałyŤ. Na piedestale postawionego sobie przez króla pomnika umieszczono figury przedstawiające Siłę, Prawo, Pokój, Roztropność - nad tym wszystkim górował monarcha na koniu. W kilka dni potem znaleziono przyczepiony do szyi konia dwuwiersz:
O piękna statuo! O piękny piedestale!
Cnoty są u podnóża, nieprawość na koniu.
Ostatni z Ludwików objął tron w wieku lat dwudziestu. Pomimo najlepszych chęci nie potrafił sprostać problemom, które narosły za rządów ostatniego bachora i, Bogu ducha winny, stracił głowę. (s. 31) Jako Ludwik XVI dla Paryża był chyba... ťObojętnyŤ.
Ten, któremu
ale pomimo to przydomek, który musiałby mu dać Paryż, nie mógłby być inny niż: Ludwik XV ťNiedbałyŤ. Na piedestale postawionego sobie przez króla pomnika umieszczono figury przedstawiające Siłę, Prawo, Pokój, Roztropność - nad tym wszystkim górował monarcha na koniu. W kilka dni potem znaleziono przyczepiony do szyi konia dwuwiersz:<br> O piękna statuo! O piękny piedestale!<br> Cnoty są u podnóża, nieprawość na koniu.<br> Ostatni z Ludwików objął tron w wieku lat dwudziestu. Pomimo najlepszych chęci nie potrafił sprostać problemom, które narosły za rządów ostatniego bachora i, Bogu ducha winny, stracił głowę. (s. 31) Jako Ludwik XVI dla Paryża był chyba... ťObojętnyŤ.<br> Ten, któremu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego