Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
wykazano, że zrąb szkliwa składa się z delikatnej submikroskopowej sieci utworzonej z włókienek o grubości 20-100 nm, których liczba zmniejsza się w procesie dojrzewania szkliwa. Według niektórych autorów organiczny zrąb szkliwa tworzy sieć włókien siateczkowych.
Stwierdzono również, że podanie zwierzętom doświadczalnym pokarmu zawierającego radioaktywne związki wapnia i fosforu wywołuje stosunkowo szybkie pojawienie się tych izotopów w szkliwie. Okazało się też, że większa część tych związków przenika do szkliwa bezpośrednio z jamy ustnej, mniejsza część natomiast - za pośrednictwem naczyń krwionośnych miazgi. Poza tym przekonano się, że przez szkliwo mogą przenikać woda, mocznik, pewne barwniki oraz wiele związków biologicznie czynnych.
Szkliwo, podobnie
wykazano, że zrąb szkliwa składa się z delikatnej submikroskopowej sieci utworzonej z włókienek o grubości 20-100 nm, których liczba zmniejsza się w procesie dojrzewania szkliwa. Według niektórych autorów organiczny zrąb szkliwa tworzy sieć włókien siateczkowych.<br>Stwierdzono również, że podanie zwierzętom doświadczalnym pokarmu zawierającego radioaktywne związki wapnia i fosforu wywołuje stosunkowo szybkie pojawienie się tych izotopów w szkliwie. Okazało się też, że większa część tych związków przenika do szkliwa bezpośrednio z jamy ustnej, mniejsza część natomiast - za pośrednictwem naczyń krwionośnych miazgi. Poza tym przekonano się, że przez szkliwo mogą przenikać woda, mocznik, pewne barwniki oraz wiele związków biologicznie czynnych.<br>Szkliwo, podobnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego