Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Praca i Zabezpieczenie Społeczne
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1981
ta nie zawsze znajduje uzasadnienie. Wydaje się, że wyprzedzające tempo kształcenia kadr w stosunku do dynamiki rozwoju gospodarczego konieczne jest na niższych etapach rozwoju ekonomicznego - we wstępnych fazach uprzemysłowienia, które charakteryzują się na ogół znacznym deficytem kadr kwalifikowanych.
Inwestowanie w kształcenie wyprzedzające potrzeby kadrowe gospodarki uważane jest często za istotny stymulator rozwoju gospodarczego. Zapomina się przy tym wszakże, iż wyprzedzanie rozwoju gospodarczego przez rozwój wyższych szczebli szkolnictwa może prowadzić do powstania znacznej luki między poziomem rozwoju kształcenia a stadium rozwoju gospodarczego, często zaś implikuje marnotrawstwo kwalifikacji, a zatem i części środków przeznaczonych na oświatę.
Jeżeli na procesy ilościowego rozwoju wyższych szczebli
ta nie zawsze znajduje uzasadnienie. Wydaje się, że wyprzedzające tempo kształcenia kadr w stosunku do dynamiki rozwoju gospodarczego konieczne jest na niższych etapach rozwoju ekonomicznego - we wstępnych fazach uprzemysłowienia, które charakteryzują się na ogół znacznym deficytem kadr kwalifikowanych. <br> Inwestowanie w kształcenie wyprzedzające potrzeby kadrowe gospodarki uważane jest często za istotny stymulator rozwoju gospodarczego. Zapomina się przy tym wszakże, iż wyprzedzanie rozwoju gospodarczego przez rozwój wyższych szczebli szkolnictwa może prowadzić do powstania znacznej luki między poziomem rozwoju kształcenia a stadium rozwoju gospodarczego, często zaś implikuje marnotrawstwo kwalifikacji, a zatem i części środków przeznaczonych na oświatę. <br> Jeżeli na procesy ilościowego rozwoju wyższych szczebli
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego