Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
drugiej połowy wczesnego kambru (botoma). Występują niekiedy masowo, np. Velumbrella w środkowokambryjskich piaskowcach Brzechowa w Górach S´ więtokrzyskich czy Eldonia w mułowcach Chengjiang (ryc. 7.14). Dobrze poznana została ich budowa wewnętrzna i to pozwoliło na określenie ich pokrewieństw.
Charakterystycznymi i częstymi skamieniałościami syluru i dewonu są pierścieniowane kalcytowe skorupki swobodnie leżących na osadzie tentakulitów. Miały zapewne swoje ewolucyjne korzenie w cementujących się do podłoża przypuszczalnych czułkowcach kornulitach. Ewolucyjna droga tentakulitów była szczególnie zawiła. We wczesnym dewonie przystosowały się do planktonowego trybu życia (ryc. 2.12). Zastąpiły wówczas graptolity jako najpospolitsze skamieniałości w osadach pelagicznych, by wymrzeć pod koniec dewonu.
Karpoidy
drugiej połowy wczesnego kambru (botoma). Występują niekiedy masowo, np. Velumbrella w środkowokambryjskich piaskowcach Brzechowa w Górach S´ więtokrzyskich czy Eldonia w mułowcach Chengjiang (ryc. 7.14). Dobrze poznana została ich budowa wewnętrzna i to pozwoliło na określenie ich pokrewieństw.<br>Charakterystycznymi i częstymi skamieniałościami syluru i dewonu są pierścieniowane kalcytowe skorupki swobodnie leżących na osadzie tentakulitów. Miały zapewne swoje ewolucyjne korzenie w cementujących się do podłoża przypuszczalnych czułkowcach kornulitach. Ewolucyjna droga tentakulitów była szczególnie zawiła. We wczesnym dewonie przystosowały się do planktonowego trybu życia (ryc. 2.12). Zastąpiły wówczas graptolity jako najpospolitsze skamieniałości w osadach pelagicznych, by wymrzeć pod koniec dewonu.<br>Karpoidy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego