Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Mówią wieki
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
siedziby metropolii - Linkäping czy Uppsala. Należy jednak przypuszczać, że stare wierzenia były kultywowane jeszcze długo potem, zwłaszcza w odległych od centrum państwa prowincjach Dalarna czy w Norlandii.
Historia nawracania Szwecji wyraźnie ilustruje tezę, iż był to proces długotrwały, trwający kilka stuleci z licznymi przerwami i załamaniami, długim kresem dwuwiary i synkretyzmu. Może być też ostrzeżeniem co do naszej rodzimej chrystianizacji - przed utożsamianiem daty 966 r. z chrztem Polski, jak to się dzieje w potocznej świadomości.
Maja Jowita Gąssowska

W cieniu wojny
Państwo i społeczeństwo Szwecji XVII wieku
W styczniu 1638 r. do położonej w prowincji Västerbotten w północnej Szwecji wsi Brände
siedziby metropolii - Linkäping czy Uppsala. Należy jednak przypuszczać, że stare wierzenia były kultywowane jeszcze długo potem, zwłaszcza w odległych od centrum państwa prowincjach Dalarna czy w Norlandii.<br>Historia nawracania Szwecji wyraźnie ilustruje tezę, iż był to proces długotrwały, trwający kilka stuleci z licznymi przerwami i załamaniami, długim kresem dwuwiary i synkretyzmu. Może być też ostrzeżeniem co do naszej rodzimej chrystianizacji - przed utożsamianiem daty 966 r. z chrztem Polski, jak to się dzieje w potocznej świadomości.<br>&lt;au&gt;Maja Jowita Gąssowska&lt;/au&gt;&lt;/div&gt;<br><br>&lt;div type="art"&gt;&lt;tit&gt;W cieniu wojny<br>Państwo i społeczeństwo Szwecji XVII wieku&lt;/&gt;<br>W styczniu 1638 r. do położonej w prowincji Västerbotten w północnej Szwecji wsi Brände
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego