Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
a dworem i starali się przeciwdziałać nadużyciom ze strony szlachty. Właściciel wsi mógł również zrezygnować z części należnych mu powinności chłopskich.

Najczęściej obowiązki włościan w stosunku do pana wynikały jedynie z potrzeb folwarku, a jak pisał w XVI w. Anzelm Gostomski, twórca polskiej literatury rolniczej: "Roboty ma gospodarz [pan] tak szafować, coby kmiotków nie zubożył, a ku większemu pożytkowi w rok przyprowadził", gdyż "robota kmiotków to dochód albo najwiętsza intrata [zysk] w Polszcze". Przypominał także właścicielom: "Sprawiedliwość posłuszeństwo rodzi, posłuszeństwo - rząd [porządek], rząd - bogactwo. A ten to mnoży, kto dobre płaci, a złe karze".

W XVI w. gospodarstwa chłopskie, choć obciążone
a dworem i starali się przeciwdziałać nadużyciom ze strony szlachty. Właściciel wsi mógł również zrezygnować z części należnych mu powinności chłopskich.<br><br>Najczęściej obowiązki włościan w stosunku do pana wynikały jedynie z potrzeb folwarku, a jak pisał w XVI w. Anzelm Gostomski, twórca polskiej literatury rolniczej: "Roboty ma gospodarz [pan] tak szafować, coby kmiotków nie zubożył, a ku większemu pożytkowi w rok przyprowadził", gdyż "robota kmiotków to dochód albo najwiętsza intrata [zysk] w Polszcze". Przypominał także właścicielom: "Sprawiedliwość posłuszeństwo rodzi, posłuszeństwo - rząd [porządek], rząd - bogactwo. A ten to mnoży, kto dobre płaci, a złe karze".<br><br>W XVI w. gospodarstwa chłopskie, choć obciążone
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego