Typ tekstu: Książka
Autor: Kabatc Eugeniusz
Tytuł: Vinum sacrum et profanum
Rok: 2003
łaskawości wobec siebie, w formach składanych życzeń, doskonale wiedząc, ile jest w tym wszystkim z gry w teatrzyku pospolitej konwencji.
Toast wzniesiony szampanem i dobrym, pięknym słowem wywyższa wszystkich, podczas gdy wychylony barbarzyńską wódką z głupawym okrzykiem: "Zdrowie wasze, w gardło nasze!" - sprowadza intencje do parteru.
Jest przy tym nasz szampański trunek tak królewskim towarzyszem naszych biesiad, że można je nim zaczynać i można je nim kończyć. Można również, choć to się rzadziej zdarza, wypełnić nim całą ucztę, zaczynając łagodnym (sec, demi sec) przy przystawkach i pierwszym daniu, wielce wytrawnym (brut) przy drugim, zamykając słodkim (doux) przy deserze - oczywiście w odpowiednio
łaskawości wobec siebie, w formach składanych życzeń, doskonale wiedząc, ile jest w tym wszystkim z gry w teatrzyku pospolitej konwencji.<br>Toast wzniesiony szampanem i dobrym, pięknym słowem wywyższa wszystkich, podczas gdy wychylony barbarzyńską wódką z głupawym okrzykiem: "Zdrowie wasze, w gardło nasze!" - sprowadza intencje do parteru.<br>Jest przy tym nasz szampański trunek tak królewskim towarzyszem naszych biesiad, że można je nim zaczynać i można je nim kończyć. Można również, choć to się rzadziej zdarza, wypełnić nim całą ucztę, zaczynając łagodnym (sec, demi sec) przy przystawkach i pierwszym daniu, wielce wytrawnym (brut) przy drugim, zamykając słodkim (doux) przy deserze - oczywiście w odpowiednio
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!