Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 18
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
Krymie był Islam. Ale na półwyspie sąsiadowały zgodnie cerkwie, synagogi żydowskie i kościoły katolickie. W związku z tym interesujący jest inny, mniej liczny rdzenny lud Krymu - Karaimowie. Turkojęzyczna grupa etniczna o tatarskich tradycjach, ale wyznania judaistycznego, uważana jest za bezpośrednich potomków starożytnych Chazarów.
Chanat Krymski był państwem wojowniczym z potężną tatarską konnicą i wspaniale zorganizowaną pieszą gwardią, składającą się z tatarskich Włochów. Tatarzy krymscy brali udział w wielu wojnach, wiele razy zajmowali Moskwę, wojowali na Litwie, w Polsce. Wielu spośród wojowników później osiadło w miejscach, gdzie toczyły się wojny i tak pojawili się Tatarzy litewscy i polscy.
Girejowie byli wspaniale wykształceni
Krymie był Islam. Ale na półwyspie sąsiadowały zgodnie cerkwie, synagogi żydowskie i kościoły katolickie. W związku z tym interesujący jest inny, mniej liczny rdzenny lud Krymu - Karaimowie. Turkojęzyczna grupa etniczna o tatarskich tradycjach, ale wyznania judaistycznego, uważana jest za bezpośrednich potomków starożytnych Chazarów.<br>Chanat Krymski był państwem wojowniczym z potężną tatarską konnicą i wspaniale zorganizowaną pieszą gwardią, składającą się z tatarskich Włochów. Tatarzy krymscy brali udział w wielu wojnach, wiele razy zajmowali Moskwę, wojowali na Litwie, w Polsce. Wielu spośród wojowników później osiadło w miejscach, gdzie toczyły się wojny i tak pojawili się Tatarzy litewscy i polscy.<br>Girejowie byli wspaniale wykształceni
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego