Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
XVIII w., sadzone były zrazu głównie przez chłopów, którzy tą drogą z niewielkiej działki gruntu wydobyć mogli więcej pożywienia. Począwszy od lat dwudziestych uprawa ziemniaków rozszerzyła się i na folwarkach, kosztem deficytowego zboża (35 tys.ha pod ziemniakami w 1810, 104 - w 1827 r.). Wiązało się to z przewrotem w technice gorzelniczej, odkąd do destylacji alkoholu zaczęto używać ciepła pary wodnej.
Około 1820 r. rozpowszechnił się w Polsce aparat gorzelniany niemieckiego systemu Pistoriusza, kilkakrotnie wydajniejszy i szybszy od kotłów dotychczasowych.
Pozwalało to przerabiać na wódkę rosnące ilości zboża, a później także kartofli.
Rząd szedł na rękę właścicielom folwarków, zarządzając likwidację gorzelni
XVIII w., sadzone były zrazu głównie przez chłopów, którzy tą drogą z niewielkiej działki gruntu wydobyć mogli więcej pożywienia. Począwszy od lat dwudziestych uprawa ziemniaków rozszerzyła się i na folwarkach, kosztem deficytowego zboża (35 tys.ha pod ziemniakami w 1810, 104 - w 1827 r.). Wiązało się to z przewrotem w technice gorzelniczej, odkąd do destylacji alkoholu zaczęto używać ciepła pary wodnej.<br>Około 1820 r. rozpowszechnił się w Polsce aparat gorzelniany niemieckiego systemu Pistoriusza, kilkakrotnie wydajniejszy i szybszy od kotłów dotychczasowych.<br>Pozwalało to przerabiać na wódkę rosnące ilości zboża, a później także kartofli.<br>Rząd szedł na rękę właścicielom folwarków, zarządzając likwidację gorzelni
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego