Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 50
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
prawdziwie demokratycznym duchu średniowiecza, czego świadectwem były tendencje koncyliarystyczne; o uwrażliwieniu ówczesnych mieszkańców Europy na problem wolności - co z kolei znalazło szczególny wyraz w rozpowszechnieniu magii, mającej zapewnić człowiekowi wolność w świecie konieczności; o roli polskiego myśliciela Pawła Włodkowica we właściwym ukształtowaniu doktryny o stosunkach międzynarodowych.
Znalazł się tu również tekst dotyczący Jana Husa, pierwotnie opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" w 1986 r.
Odbił się wtedy szerokim echem w świecie z racji nowatorskiej, a zarazem głęboko prawdziwej interpretacji zamierzeń, teorii i działań czeskiego reformatora.
Hus widział Kościół jako Lud Boży i podkreślał w nim rolę ludzi świeckich; dążył do jego odnowy, do
prawdziwie demokratycznym duchu średniowiecza, czego świadectwem były tendencje &lt;orig&gt;koncyliarystyczne&lt;/&gt;; o uwrażliwieniu ówczesnych mieszkańców Europy na problem wolności - co z kolei znalazło szczególny wyraz w rozpowszechnieniu magii, mającej zapewnić człowiekowi wolność w świecie konieczności; o roli polskiego myśliciela Pawła Włodkowica we właściwym ukształtowaniu doktryny o stosunkach międzynarodowych.<br>Znalazł się tu również tekst dotyczący Jana Husa, pierwotnie opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" w 1986 r.<br>Odbił się wtedy szerokim echem w świecie z racji nowatorskiej, a zarazem głęboko prawdziwej interpretacji zamierzeń, teorii i działań czeskiego reformatora.<br>Hus widział Kościół jako Lud Boży i podkreślał w nim rolę ludzi świeckich; dążył do jego odnowy, do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!