Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwietnik
Nr: 6
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
przykład użyte w kompozycjach gałęzie oznaczały wiarę i nadzieję.
W XIII i XIV wieku wraz ze zwiększaniem się liczby wyznawców buddyzmu pojawił się w japońskich domach nowy element architektoniczny - tokonoma. Była to duża wnęka, w której wieszano zwoje buddyjskie i układano kwiaty. Z czasem tokonoma nabrała świeckiego charakteru i zamiast tekstów buddyjskich pojawiły się w niej malowidła i kaligraficzne napisy. Również kwiaty straciły swe pierwotne znaczenie ofiary religijnej.
Tokonoma i mieszczący ją pokój stały się centralnym punktem domostwa. Ikebany, układane coraz częściej tylko dla przyjemności, wyrażać miały również szacunek dla gości, dla ich zmysłu estetycznego i artystycznego.
Tradycja układania kwiatów kształtowała
przykład użyte w kompozycjach gałęzie oznaczały wiarę i nadzieję.<br>W XIII i XIV wieku wraz ze zwiększaniem się liczby wyznawców buddyzmu pojawił się w japońskich domach nowy element architektoniczny - tokonoma. Była to duża wnęka, w której wieszano zwoje buddyjskie i układano kwiaty. Z czasem tokonoma nabrała świeckiego charakteru i zamiast tekstów buddyjskich pojawiły się w niej malowidła i kaligraficzne napisy. Również kwiaty straciły swe pierwotne znaczenie ofiary religijnej.<br>Tokonoma i mieszczący ją pokój stały się centralnym punktem domostwa. Ikebany, układane coraz częściej tylko dla przyjemności, wyrażać miały również szacunek dla gości, dla ich zmysłu estetycznego i artystycznego.<br>Tradycja układania kwiatów kształtowała
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego