Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
uszkodzeń mózgu i rdzenia kręgowego. Opisano przypadki krwotoków do ucha wewnętrznego i głuchoty spowodowanych hiperbaryczną terapią tlenową (stosowaniem w celach leczniczych tlenu pod wysokim ciśnieniem). Przykłady uszkodzeń innych narządów stwierdzone w badaniach prowadzonych na zwierzętach doświadczalnych przedstawia tabela1.1.1.
Pewne tkanki niektórych organizmów są jednak bardzo odporne na działanie tlenu. Pęcherz pławny ryb żyjących głęboko pod powierzchnią wody jest w kontakcie z tlenem znajdującym się pod bardzo wysokim ciśnieniem: może ono być 2500 razy wyższe od parcjalnego ciśnienia tlenu w atmosferze, jeśli ryba znajduje się na głębokości 3000 m.
Dlaczego tlen jest toksyczny? Badania prowadzone w ostatnim ćwierćwieczu wykazały, że
uszkodzeń mózgu i rdzenia kręgowego. Opisano przypadki krwotoków do ucha wewnętrznego i głuchoty spowodowanych hiperbaryczną terapią tlenową (stosowaniem w celach leczniczych tlenu pod wysokim ciśnieniem). Przykłady uszkodzeń innych narządów stwierdzone w badaniach prowadzonych na zwierzętach doświadczalnych przedstawia tabela1.1.1.<br>Pewne tkanki niektórych organizmów są jednak bardzo odporne na działanie tlenu. Pęcherz pławny ryb żyjących głęboko pod powierzchnią wody jest w kontakcie z tlenem znajdującym się pod bardzo wysokim ciśnieniem: może ono być 2500 razy wyższe od parcjalnego ciśnienia tlenu w atmosferze, jeśli ryba znajduje się na głębokości 3000 m.<br>Dlaczego tlen jest toksyczny? Badania prowadzone w ostatnim ćwierćwieczu wykazały, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego