Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
się tak oryginalnego gatunku piśmiennictwa, jakim była gawęda szlachecka, tworzona piórami pozostałych w kraju literatów.
Wielka Emigracja bowiem, wyraźnie lekceważąc powieść jako formę wypowiedzi artystycznej, skoncentrowała się na dramacie.
W tej to postaci zamknęła wstrząsającą relację o wielkiej tragedii narodowej. Do pamiętników szlacheckich sięgnęła natomiast powieść historyczna XIX wieku z trylogią Sienkiewicza na czele. Jej sukcesy artystyczne wynikały z umiejętnego wykorzystania (dopiero teraz!) pamiętnikarstwa sprzed lat dwustu. Zdaniem Wacława Borowego pamiętnikarska forma powieści jest najbardziej "narodowym" typem naszej beletrystyki.
Wracając do postawionego w tytule szkicu pytania, należy podać i te próby odpowiedzi na nie, które wydają się najmniej przekonywające.
W pierwszej
się tak oryginalnego gatunku piśmiennictwa, jakim była gawęda szlachecka, tworzona piórami pozostałych w kraju literatów.<br>Wielka Emigracja bowiem, wyraźnie lekceważąc powieść jako formę wypowiedzi artystycznej, skoncentrowała się na dramacie.<br>W tej to postaci zamknęła wstrząsającą relację o wielkiej tragedii narodowej. Do pamiętników szlacheckich sięgnęła natomiast powieść historyczna XIX wieku z trylogią Sienkiewicza na czele. Jej sukcesy artystyczne wynikały z umiejętnego wykorzystania (dopiero teraz!) pamiętnikarstwa sprzed lat dwustu. Zdaniem Wacława Borowego pamiętnikarska forma powieści jest najbardziej "narodowym" typem naszej beletrystyki.<br>Wracając do postawionego w tytule szkicu pytania, należy podać i te próby odpowiedzi na nie, które wydają się najmniej przekonywające.<br>W pierwszej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego