Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok: 1994
działalności badawczej, czyli jako teoria pewnej dziedziny zjawisk. Jest to zbiór zdań zhierarchizowanych wedle określonych relacji, z których najważniejsza jest relacja wynikania logicznego. Na szczycie tej hierarchii znajdują się naczelne założenia teorii, na najniższym jej szczeblu znajdują się zdania bezpośrednio sprawdzalne drogą doświadczenia, uzasadniające teorię jako całość.
Obraz powyższy, przedstawiony tu w skrajnym uproszczeniu, wydaje się zasadniczo słuszny, przynajmniej w odniesieniu do bardziej dojrzałych dziedzin przyrodoznawstwa. Nie jest on jednak adekwatny w stosunku do całej niemal humanistyki, ponadto zaś nie zdaje sprawy (bo też i nie jest to jego zadaniem) z procesu powstawania teorii naukowej.
Różnica między tymi dwoma ujęciami (nauka
działalności badawczej, czyli jako teoria pewnej dziedziny zjawisk. Jest to zbiór zdań zhierarchizowanych wedle określonych relacji, z których najważniejsza jest relacja wynikania logicznego. Na szczycie tej hierarchii znajdują się naczelne założenia teorii, na najniższym jej szczeblu znajdują się zdania bezpośrednio sprawdzalne drogą doświadczenia, uzasadniające teorię jako całość.<br> Obraz powyższy, przedstawiony tu w skrajnym uproszczeniu, wydaje się zasadniczo słuszny, przynajmniej w odniesieniu do bardziej dojrzałych dziedzin przyrodoznawstwa. Nie jest on jednak adekwatny w stosunku do całej niemal humanistyki, ponadto zaś nie zdaje sprawy (bo też i nie jest to jego zadaniem) z procesu powstawania teorii naukowej.<br> Różnica między tymi dwoma ujęciami (nauka
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego