Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 50
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
tajemnicą.
Stąd słowo "tajemnica", uporczywie powracające w tytułach Profesora.
Zachęta zaś do studium myśli św. Tomasza nie oznacza mobilizacji do przeżuwania tego, co już wieki temu zrobił św. Tomasz, ani do bezmyślnego powtarzania koncepcji Akwinaty.
Profesor zachęca do naśladowania postawy Tomasza wobec rzeczywistości: postawy obiektywizmu, realizmu, szacunku dla prawdy.
Warto tu przypomnieć tezę, wielokrotnie przez Stefana Swieżawskiego przypominaną, że problemy filozoficzne nie starzeją się.
Pytania, niepokoje, centralne idee wielkich systemów filozoficznych - zachowują zawsze swą aktualność.
Modne w niektórych kręgach próby "unowocześniania" filozofii poprzez oparcie jej na wynikach badań nauk szczegółowych, tracą znaczenie z postępem tychże.
W technice zwykle to, co późniejsze
tajemnicą.<br>Stąd słowo "tajemnica", uporczywie powracające w tytułach Profesora.<br>Zachęta zaś do studium myśli św. Tomasza nie oznacza mobilizacji do przeżuwania tego, co już wieki temu zrobił św. Tomasz, ani do bezmyślnego powtarzania koncepcji &lt;orig&gt;Akwinaty&lt;/&gt;.<br>Profesor zachęca do naśladowania postawy Tomasza wobec rzeczywistości: postawy obiektywizmu, realizmu, szacunku dla prawdy.<br>Warto tu przypomnieć tezę, wielokrotnie przez Stefana Swieżawskiego przypominaną, że problemy filozoficzne nie starzeją się.<br>Pytania, niepokoje, centralne idee wielkich systemów filozoficznych - zachowują zawsze swą aktualność.<br>Modne w niektórych kręgach próby "unowocześniania" filozofii poprzez oparcie jej na wynikach badań nauk szczegółowych, tracą znaczenie z postępem tychże.<br>W technice zwykle to, co późniejsze
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego