Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
się pod nią przeświadczenie o kruchości bytu, o zagrożeniu śmiercią. Nie tę dwuznaczność jednak, lecz zaprzeczającą jej "czułość wszystkiego" uczynił badacz źródłem poetyckiego projektu wpisanego w twórczość Białoszewskiego.
Jeszcze radykalniejsze tezy formułuje Anna Sobolewska:

Według Sobolewskiej unicestwianiu podlegają przede wszystkim relacje, np. relacja łącząca przedmiot i podmiot. Rozproszenie podmiotu w uniwersum nie oznacza rozpadu i dyskomfortu. Przeciwnie, w tej niewygodnej pozycji podmiot poezji Białoszewskiego dokonuje rytuału samopoznania.
W innym szkicu ta sama autorka pisze jeszcze dobitniej o postawie Białoszewskiego, podkreśla skrajność jego filozoficznych zamierzeń:
Poeta na wiele sposobów wielbi byt wcielony w materię. Wszystkie przedmioty współtworzą bowiem sens świata - mają swój
się pod nią przeświadczenie o kruchości bytu, o zagrożeniu śmiercią. Nie tę dwuznaczność jednak, lecz zaprzeczającą jej "czułość wszystkiego" uczynił badacz źródłem poetyckiego projektu wpisanego w twórczość Białoszewskiego.<br>Jeszcze radykalniejsze tezy formułuje Anna Sobolewska:<br>&lt;gap&gt;<br>Według Sobolewskiej unicestwianiu podlegają przede wszystkim relacje, np. relacja łącząca przedmiot i podmiot. Rozproszenie podmiotu w uniwersum nie oznacza rozpadu i dyskomfortu. Przeciwnie, w tej niewygodnej pozycji podmiot poezji Białoszewskiego dokonuje rytuału samopoznania. &lt;gap&gt;<br>W innym szkicu ta sama autorka pisze jeszcze dobitniej o postawie Białoszewskiego, podkreśla skrajność jego filozoficznych zamierzeń:<br>Poeta na wiele sposobów wielbi byt wcielony w materię. Wszystkie przedmioty współtworzą bowiem sens świata - mają swój
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego