Typ tekstu: Książka
Autor: Milewski Stanisław
Tytuł: Ciemne sprawy międzywojnia
Rok: 2002
wlokła się przez wszystkie sądowe instancje sprawa spadkobierców hrabiego Andrzeja Zamoyskiego o kamienicę w Warszawie przy ulicy Nowy Świat 67/69.
Warto opisać tło owej konfiskaty, bo właśnie z okna tej kamienicy dokonano 19 września 1863 roku zamachu bombowego na Teodora Wilhelma Berga, ostatniego namiestnika carskiego w Królestwie Polskim. Spiskowcy upatrzyli sobie właśnie ów gmach, bo znajdował się na trasie, którą często przejeżdżał hrabia Berg, a ściany kamienicy były "silne i zamczyste jakby w jakiej fortecy". Dom dawał się od frontu zaryglować, co umożliwiało zamachowcom wycofanie się na schody, stamtąd na tylny dziedziniec przylegający do ogrodu i "rozpłynięcie się" na mieście.
Spiskowcy
wlokła się przez wszystkie sądowe instancje sprawa spadkobierców hrabiego Andrzeja Zamoyskiego o kamienicę w Warszawie przy ulicy Nowy Świat 67/69.<br>Warto opisać tło owej konfiskaty, bo właśnie z okna tej kamienicy dokonano 19 września 1863 roku zamachu bombowego na Teodora Wilhelma Berga, ostatniego namiestnika carskiego w Królestwie Polskim. Spiskowcy upatrzyli sobie właśnie ów gmach, bo znajdował się na trasie, którą często przejeżdżał hrabia Berg, a ściany kamienicy były "silne i zamczyste jakby w jakiej fortecy". Dom dawał się od frontu zaryglować, co umożliwiało zamachowcom wycofanie się na schody, stamtąd na tylny dziedziniec przylegający do ogrodu i "rozpłynięcie się" na mieście.<br>Spiskowcy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego