Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 03.06
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
miały duże kamienne lub drewniane komory i przykryte były kurhanami. Zmarłym wkładano do grobów luksusowe wyroby rzymskie, złotą i srebrną biżuterię, wspaniałe importowane naczynia, części stroju - jak zapinki, szpile, klamry pasa oraz wiele innych przedmiotów świadczących o bogactwie i wysokiej randze społecznej zmarłego.

Ludność kultury przeworskiej żyła przede wszystkim z uprawy ziemi. Co sprawiło, że łagodni rolnicy stali się nagle agresywnymi łupieżcami i wojownikami? Z pewnością nęciło bogactwo Imperium Romanum. Przede wszystkim jednak od II w. od północy coraz bardziej napierali Goci, spychając Wandalów na południe. W IV w. zaczęła się zaś wielka wędrówka ludów, wywołana napływem Hunów.

- Na wystawie można
miały duże kamienne lub drewniane komory i przykryte były kurhanami. Zmarłym wkładano do grobów luksusowe wyroby rzymskie, złotą i srebrną biżuterię, wspaniałe importowane naczynia, części stroju - jak zapinki, szpile, klamry pasa oraz wiele innych przedmiotów świadczących o bogactwie i wysokiej randze społecznej zmarłego.<br><br>Ludność kultury przeworskiej żyła przede wszystkim z uprawy ziemi. Co sprawiło, że łagodni rolnicy stali się nagle agresywnymi łupieżcami i wojownikami? Z pewnością nęciło bogactwo Imperium Romanum. Przede wszystkim jednak od II w. od północy coraz bardziej napierali Goci, spychając Wandalów na południe. W IV w. zaczęła się zaś wielka wędrówka ludów, wywołana napływem Hunów.<br><br>- Na wystawie można
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego