Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
mechanizm tej reakcji jest następujący:

Reakcja ma charakter reakcji katalitycznej: każda cząsteczka SOD może wytworzyć co najmniej kilka rodników wodorotlenowych, póki sama nie ulegnie inaktywacji wskutek reakcji ˇOH z resztą histydyny w centrum aktywnym. Inni autorzy uważają jednak, że rodnik wodorotlenowy tworzony jest przez jony miedzi uwolnione z SOD wskutek uprzedniego oksydacyjnego uszkodzenia enzymu przez H2O2. Czyżby tworzenie ˇOH przez SOD mogło tłumaczyć niekorzystne efekty wysokich stężeń SOD?
Inna hipoteza postuluje, że anionorodnik ponadtlenkowy może być terminatorem peroksydacji lipidów; jeśli tak, to zbyt skuteczne usuwanie go może pogorszyć sytuację w poddanych stresowi oksydacyjnemu komórkach.
Komplikacją stosowania SOD (i niskocząsteczkowych antyoksydantów) jest
mechanizm tej reakcji jest następujący:<br>&lt;gap&gt;<br>Reakcja ma charakter reakcji katalitycznej: każda cząsteczka SOD może wytworzyć co najmniej kilka rodników wodorotlenowych, póki sama nie ulegnie inaktywacji wskutek reakcji ˇOH z resztą histydyny w centrum aktywnym. Inni autorzy uważają jednak, że rodnik wodorotlenowy tworzony jest przez jony miedzi uwolnione z SOD wskutek uprzedniego oksydacyjnego uszkodzenia enzymu przez H2O2. Czyżby tworzenie ˇOH przez SOD mogło tłumaczyć niekorzystne efekty wysokich stężeń SOD?<br>Inna hipoteza postuluje, że anionorodnik ponadtlenkowy może być terminatorem peroksydacji lipidów; jeśli tak, to zbyt skuteczne usuwanie go może pogorszyć sytuację w poddanych stresowi oksydacyjnemu komórkach.<br>Komplikacją stosowania SOD (i niskocząsteczkowych antyoksydantów) jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego