Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
1829 r. przybył do Warszawy, by koronować się na króla polskiego, w rok potem zwołał sesję sejmową (czwartą w ciągu 15 lat). Konstanty, żonaty z Polką (Joanną Grudzińską, mianowaną księżną łowicką), zaczynał się też statkować i szukać w opinii polskiej oparcia dla swego wielkorządztwa. Arystokracja i zamożna szlachta, nawet dająca upust niezadowoleniu, jak najdalsza była od myśli o wyzywaniu caratu.
Za to wśród chłopów podnosił się znów ferment społeczny, lud warszawski sarkał na drożyznę, na nadużycia urzędników, na szpiegów Nowosilcowa. Inteligencja się radykalizowała. Spiskowiec Jan Żukowski ogłosił w przededniu sejmu broszurę O pańszczyźnie zachwalając umiarkowaną reformę uwłaszczeniową na wzór pruski.
Na
1829 r. przybył do Warszawy, by koronować się na króla polskiego, w rok potem zwołał sesję sejmową (czwartą w ciągu 15 lat). Konstanty, żonaty z Polką (Joanną Grudzińską, mianowaną księżną łowicką), zaczynał się też statkować i szukać w opinii polskiej oparcia dla swego wielkorządztwa. Arystokracja i zamożna szlachta, nawet dająca upust niezadowoleniu, jak najdalsza była od myśli o wyzywaniu caratu.<br>Za to wśród chłopów podnosił się znów ferment społeczny, lud warszawski sarkał na drożyznę, na nadużycia urzędników, na szpiegów Nowosilcowa. Inteligencja się radykalizowała. Spiskowiec Jan Żukowski ogłosił w przededniu sejmu broszurę O pańszczyźnie zachwalając umiarkowaną reformę uwłaszczeniową na wzór pruski.<br>Na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego