Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
dnie doliny lub kotliny śródgórskiej, widoczne na zboczach gór płaty mgły są uznawane za chmury. Mgły powstające w tych warunkach są określane mianem orograficznych, bowiem orografia terenu stała się głównym czynnikiem sprzyjającym ich powstaniu.
Bardzo często jesienią i zimą obserwujemy mgły zalegające nad otwartymi wodami (jeziorami, stawami, rzekami), a także w czasie lub po deszczu. Są to tzw. mgły parowania (lub mgły z parowania). Wywołane są parowaniem cieplejszej powierzchni wodnej i unoszeniem się pary wodnej oraz jej kondensacją w chłodniejszym powietrzu. Najliczniejsze mgły z parowania obserwuje się jesienią, a nad niezamarzającymi morzami zimą.
W przypadku zetknięcia się dwóch mas powietrza o wyraźnie
dnie doliny lub kotliny śródgórskiej, widoczne na zboczach gór płaty mgły są uznawane za chmury. Mgły powstające w tych warunkach są określane mianem orograficznych, bowiem orografia terenu stała się głównym czynnikiem sprzyjającym ich powstaniu.<br> Bardzo często jesienią i zimą obserwujemy mgły zalegające nad otwartymi wodami (jeziorami, stawami, rzekami), a także w czasie lub po deszczu. Są to tzw. mgły parowania (lub mgły z parowania). Wywołane są parowaniem cieplejszej powierzchni wodnej i unoszeniem się pary wodnej oraz jej kondensacją w chłodniejszym powietrzu. Najliczniejsze mgły z parowania obserwuje się jesienią, a nad niezamarzającymi morzami zimą.<br> W przypadku zetknięcia się dwóch mas powietrza o wyraźnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego