Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
lodowcowym. Zjawisko to może mieć istotne znaczenie dla kształtowania chemizmu lodowcowych wód roztopowych (por. rozdz. 6.4).
Analiza zmian zawartości CO w rdzeniach wiertniczych z obszarów wysokopolarnych wskazuje, że wiek pęcherzyków powietrza różni się od wieku lodu, w którym są uwięzione. W procesie metamorfozy, zwłaszcza „suchej”, powietrze zawarte w porach kontaktuje się z atmosferą, aż do przejścia firnu w lód lodowcowy. Proces ten trwa zwykle od 100 do 3 tys. lat. Niemniej jednak wyniki z Grenlandii i Antarktydy wskazują, że wiek pęcherzyków jest ok. 100 lat młodszy od wieku lodu (Schwander, Stauffer, 1984; Oeschger i in., 1985).
Badania zawartości dwutlenku
lodowcowym. Zjawisko to może mieć istotne znaczenie dla kształtowania chemizmu lodowcowych wód roztopowych (por. rozdz. 6.4).<br> Analiza zmian zawartości CO w rdzeniach wiertniczych z obszarów wysokopolarnych wskazuje, że wiek pęcherzyków powietrza różni się od wieku lodu, w którym są uwięzione. W procesie metamorfozy, zwłaszcza &#132;suchej&#148;, powietrze zawarte w porach kontaktuje się z atmosferą, aż do przejścia firnu w lód lodowcowy. Proces ten trwa zwykle od 100 do 3 tys. lat. Niemniej jednak wyniki z Grenlandii i Antarktydy wskazują, że wiek pęcherzyków jest ok. 100 lat młodszy od wieku lodu (Schwander, Stauffer, 1984; Oeschger i in., 1985).<br> Badania zawartości dwutlenku
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego