Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 11.05
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
podział administracyjny kraju i za decentralizacją władzy, czy też za utrzymaniem obecnego stanu? Tę kwestię rozstrzygną w niedzielnym referendum obywatele Republiki Macedonii.
Jeśli opowiedzą się za, to w miejsce 123 gmin zostanie utworzonych 80. Jeśli odrzucą przyjętą już przez parlament ustawę, to postanowienie o "reformie administracyjnej", zapisane w 2001 roku w porozumieniu zawartym w Ochrydzie, kończącym albańską rebelię, pozostanie na papierze. To zaś może doprowadzić do wzrostu napięcia między Macedończykami i Albańczykami, stanowiącymi ponad jedną czwartą mieszkańców republiki, a nawet do upadku rządu. Takiego rozwiązania oczekuje opozycja, która wzywa do odrzucenia ustawy.
Przewiduje ona przyłączenie gmin z przewagą ludności pochodzenia albańskiego do
podział administracyjny kraju i za decentralizacją władzy, czy też za utrzymaniem obecnego stanu? Tę kwestię rozstrzygną w niedzielnym referendum obywatele &lt;name type="place"&gt;Republiki Macedonii&lt;/&gt;.<br>Jeśli opowiedzą się za, to w miejsce 123 gmin zostanie utworzonych 80. Jeśli odrzucą przyjętą już przez parlament ustawę, to postanowienie o "reformie administracyjnej", zapisane w 2001 roku w porozumieniu zawartym w &lt;name type="place"&gt;Ochrydzie&lt;/&gt;, kończącym albańską rebelię, pozostanie na papierze. To zaś może doprowadzić do wzrostu napięcia między Macedończykami i Albańczykami, stanowiącymi ponad jedną czwartą mieszkańców republiki, a nawet do upadku rządu. Takiego rozwiązania oczekuje opozycja, która wzywa do odrzucenia ustawy.<br>Przewiduje ona przyłączenie gmin z przewagą ludności pochodzenia albańskiego do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego