Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie 2
Rok: 1999
przetrwała aż do II wieku n.e. Klaudiusz Ptolemeusz z Aleksandrii w swym katalogu gwiazd w Almageście w dalszym ciągu nazywa gwiazdozbiór Wagi - Chelai, czyli Szczypcami, a najjaśniejszą gwiazdę Wagi opisuje jako "jasną gwiazdę na końcu południowego ze szczypców".
Zodiak zawędrował nie tylko do Grecji, lecz także nad Nil. Równie wiekowa jak babilońska, cywilizacja starożytnego Egiptu zodiaku nie wymyśliła, ale zaimportowała go z Mezopotamii. Najstarszy ślad zodiaku w kulturze egipskiej pochodzi ze zbudowanej około 200 roku p.n.e. świątyni w Esna, niestety, już nie istniejącej. Zodiak z Esna, mimo że przefiltrowany przez sztukę egipską, był co do znaku - babiloński.
Po
przetrwała aż do II wieku n.e. Klaudiusz Ptolemeusz z Aleksandrii w swym katalogu gwiazd w Almageście w dalszym ciągu nazywa gwiazdozbiór Wagi - Chelai, czyli Szczypcami, a najjaśniejszą gwiazdę Wagi opisuje jako "jasną gwiazdę na końcu południowego ze szczypców".<br>Zodiak zawędrował nie tylko do Grecji, lecz także nad Nil. Równie wiekowa jak babilońska, cywilizacja starożytnego Egiptu zodiaku nie wymyśliła, ale zaimportowała go z Mezopotamii. Najstarszy ślad zodiaku w kulturze egipskiej pochodzi ze zbudowanej około 200 roku p.n.e. świątyni w Esna, niestety, już nie istniejącej. Zodiak z Esna, mimo że przefiltrowany przez sztukę egipską, był co do znaku - babiloński.<br>Po
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego