Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
zbrodni - miały pomagać do zbawienia umarłym, a żywych chronić przed błąkającymi się duszami" (Kunczyńska-Iracka, 1988, s. 180).
Od moru, zwłaszcza cholery, chroniły krzyże "choleryczne" św. Zachariasza. Ten typ, wywodzący się z Hiszpanii, miał druga, równoległa belkę poprzeczna. Wycinano na niej napis, np.: Od nagłej śmierci zachowaj nas Panie, O wielki Boże ratuj nas od cholery. Podczas epidemii cholery zanoszono przy krzyżach modły, wieszano wota, różańce, święte obrazki. W okolicach Hajnówki, w obawie przed cholera, splatano w ciągu jednej nocy nić, która otaczano wieś, łącząc nią krzyże stojące dokoła niej.
Społeczność wioskowa fundowała krzyże przy "wyrzeczyskach", z okazji uroczystych i gromadnych ślubowań
zbrodni - miały pomagać do zbawienia umarłym, a żywych chronić przed błąkającymi się duszami"&lt;/&gt; (Kunczyńska-Iracka, 1988, s. 180). <br>Od moru, zwłaszcza cholery, chroniły krzyże "choleryczne" św. Zachariasza. Ten typ, wywodzący się z Hiszpanii, miał druga, równoległa belkę poprzeczna. Wycinano na niej napis, np.: Od nagłej śmierci zachowaj nas Panie, O wielki Boże ratuj nas od cholery. Podczas epidemii cholery zanoszono przy krzyżach modły, wieszano wota, różańce, święte obrazki. W okolicach Hajnówki, w obawie przed cholera, splatano w ciągu jednej nocy nić, która otaczano wieś, łącząc nią krzyże stojące dokoła niej. <br>Społeczność wioskowa fundowała krzyże przy &lt;orig&gt;"wyrzeczyskach"&lt;/&gt;, z okazji uroczystych i gromadnych ślubowań
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego