Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
inaczej mówiąc, stworzył poetykę, czyli zespół własnych zasad praktyki pisarskiej. Poetykę tę trudno nam opisać zwięźle w terminach teoretycznych, ale łatwo ją chwytamy i identyfikujemy za pomocą literackiego "słuchu". Tak np. wiersze:

Gdy gorące słońce grzeje,
Wietrzyk w cieniu chłodny wieje.
Pastereczki też tymczasem
Kwiatki rwą pod gęstym lasem,
Wieńce wiją malowane,
Różnym kwieciem przeplatane:
To różany, to bluszczowy
Kładą na swe piękne głowy [...]

pochodzą z poematu Andrzeja Zbylitowskiego Wieśniak wydanego w Krakowie w 1600 r. Nietrudno w nich rozpoznać wpływ Pieśni świętojańskiej mimo braku zapożyczeń werbalnych.
Przykładów takich moglibyśmy przytaczać wiele, nie tylko w XVI w. Zresztą, posługując się "słuchem
inaczej mówiąc, stworzył poetykę, czyli zespół własnych zasad praktyki pisarskiej. Poetykę tę trudno nam opisać zwięźle w terminach teoretycznych, ale łatwo ją chwytamy i identyfikujemy za pomocą literackiego "słuchu". Tak np. wiersze:<br><br>&lt;q&gt;Gdy gorące słońce grzeje,<br>Wietrzyk w cieniu chłodny wieje.<br>Pastereczki też tymczasem<br>Kwiatki rwą pod gęstym lasem,<br>Wieńce wiją malowane,<br>Różnym kwieciem przeplatane:<br>To różany, to bluszczowy<br>Kładą na swe piękne głowy [...]&lt;/&gt;<br><br>pochodzą z poematu Andrzeja Zbylitowskiego Wieśniak wydanego w Krakowie w 1600 r. Nietrudno w nich rozpoznać wpływ Pieśni świętojańskiej mimo braku zapożyczeń werbalnych.<br>Przykładów takich moglibyśmy przytaczać wiele, nie tylko w XVI w. Zresztą, posługując się "słuchem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego