Typ tekstu: Książka
Autor: Kabatc Eugeniusz
Tytuł: Vinum sacrum et profanum
Rok: 2003
jeszcze o umiarze, ale dzieje ludzkości, jak wiemy, to przede wszystkim wielka opowieść o wyobraźni człowieka. Wino otwiera ją jak klatkę z aniołami, które powiodą człowieka do raju. To jest na tę mityczną Wyspę Błogosławionych, o której Grecy opowiadali jako o miejscu, gdzie "w wonnym powietrzu pachnie kwiat winny", gdzie "winne latorośle dojrzewają co miesiąc", a życie upływa na biesiadach pośród Pól Elizejskich i w salach, wokół których "stoją olbrzymie drzewa z najprzeźroczystszego kryształu, a rosną na nich czarki z winem rozmaitego kształtu i wielkości".
Nic więc dziwnego, że w "Królestwie piekieł" o winie nie wspomina się ani słowem.
To wszystko należało
jeszcze o umiarze, ale dzieje ludzkości, jak wiemy, to przede wszystkim wielka opowieść o wyobraźni człowieka. Wino otwiera ją jak klatkę z aniołami, które powiodą człowieka do raju. To jest na tę mityczną Wyspę Błogosławionych, o której Grecy opowiadali jako o miejscu, gdzie "w wonnym powietrzu pachnie kwiat winny", gdzie "winne latorośle dojrzewają co miesiąc", a życie upływa na biesiadach pośród Pól Elizejskich i w salach, wokół których "stoją olbrzymie drzewa z najprzeźroczystszego kryształu, a rosną na nich czarki z winem rozmaitego kształtu i wielkości".<br>Nic więc dziwnego, że w "Królestwie piekieł" o winie nie wspomina się ani słowem.<br>To wszystko należało
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!